Oppenheimer

Oppenheimer
28.09.2007
28.09.2007
Chciałem zwrócić uwagę na być może błąd w słowniku ortograficznym http://so.pwn.pl/ oraz w http://encyklopedia.pwn.pl. Na stronie Wiedzy i Życia Andrzej Kajetan Wróblewski pisze o Juliusie Robercie Oppenheimerze. PWN podaje imię Jacob. Trochę na ten temat piszą w angielskiej Wikipedii, gdzie imię Jacob nie pojawia się ani razu. Imię Julius podaje również The International Movie Database.
Wydaje się, że ma Pan rację. Sprawdziłem dodatkowo w Britannice – internetowej i drukowanej, a także w jej polskiej edycji – wszędzie tam jest Julius Robert Oppenheimer, a nie Jacob Robert. Imię Julius pojawia się w Wielkiej encyklopedii powszechnej PWN i stąd pewnie przejęły je następne encyklopedie i słowniki. Ale skąd wzięło się w WEP – tego nie wiem.
Nawiasem mówiąc, kłopot z imieniem twórcy bomby atomowej mieli też redaktorzy wielotomowej The Encyclopedia Americana: występuje on tu wyłącznie jako Oppenheimer J. Robert. Także The New Encyclopaedia Britannica podaje w nagłówku hasła: Oppenheimer, J(ulius) Robert i pogłębia nasze wątpliwości do do rozwinięcia inicjału. Przywołany przez Pana przypis na stronie Wikipedii rzuca pewne światło na interesującą nas kwestię, ale nie rozwiązuje zagadki.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego