Oppenheimer

Chciałem zwrócić uwagę na być może błąd w słowniku ortograficznym oraz w https://encyklopedia.pwn.pl. Na stronie Wiedzy i Życia Andrzej Kajetan Wróblewski pisze o Juliusie Robercie Oppenheimerze. PWN podaje imię Jacob. Trochę na ten temat piszą w angielskiej Wikipedii, gdzie imię Jacob nie pojawia się ani razu. Imię Julius podaje również The International Movie Database.

Wydaje się, że ma Pan rację. Sprawdziłem dodatkowo w Britannice – internetowej i drukowanej, a także w jej polskiej edycji – wszędzie tam jest Julius Robert Oppenheimer, a nie Jacob Robert. Imię Julius pojawia się w Wielkiej encyklopedii powszechnej PWN i stąd pewnie przejęły je następne encyklopedie i słowniki. Ale skąd wzięło się w WEP – tego nie wiem.

Nawiasem mówiąc, kłopot z imieniem twórcy bomby atomowej mieli też redaktorzy wielotomowej The Encyclopedia Americana: występuje on tu wyłącznie jako Oppenheimer J. Robert. Także The New Encyclopaedia Britannica podaje w nagłówku hasła: Oppenheimer, J(ulius) Robert i pogłębia nasze wątpliwości do do rozwinięcia inicjału. Przywołany przez Pana przypis na stronie Wikipedii rzuca pewne światło na interesującą nas kwestię, ale nie rozwiązuje zagadki.

Mirosław Bańko, PWN