Oprócz

Nadużywa się ostatnio konstrukcji rodem z angielskiego (besides), co prowadzi do takich rezultatów: Jan Brzechwa oprócz swojej kariery pisarskiej, był zarówno członkiem Komisji Prawa Autorskiego, jak i ekspertem w tej dziedzinie. Czy Państwa też tego typu logika budowy zdania razi? Czyją karierę pisarską mógł mieć jeszcze Brzechwa? Oprócz kariery był członkiem komisji?

Nie sądzę, by błędne (pod względem składniowym) użycia przyimka oprócz (a także poza) pojawiały się pod wpływem języka angielskiego, były one bowiem znane już dawniej, gdy angielszczyzna nie oddziaływała jeszcze bardzo na nasz język.

Przyimka oprócz używamy w konstrukcjach paralelnych, których drugi człon zawiera czasownik rządzący dopełniaczem lub biernikiem, np. Oprócz mieszkania w mieście miał dom na wsi, Jan Brzechwa oprócz wierszy pisał prozę.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski