Orkan

W moim mieście jest klub, który zwie się Orkan. Czy ja wybieram się na mecz Orkana, czy Orkanu? Wszystkie lokalne gazety, jak i redaktorzy telewizyjni piszą i mówią zawsze o meczach lub stadionie Orkana, nie Orkanu. Biorąc pod uwagę orkan jako wiatr, to wydaje się, że stadion jest jednak Orkanu. Tym bardziej że jeśli już określa się miejsce sklepu położonego obok stadionu, mówi się koło Orkanu :)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Rafał Samborski
Podobna sytuacja dotyczy Ruchu Chorzów, tu jednak – zapewne ze względów estetycznych – nie tworzy się formy Rucha Chorzów, lecz odmienia nazwę własną tak jak motywującą ją nazwę pospolitą. Być może za wyborem formy Orkana w dopełniaczu i – jak się domyślam – w bierniku kryje się analogia do nazwiska Orkan (nosił je m.in. pisarz i dramaturg polski żyjący na przełomie XIX i XX wieku). Co mnie zaskoczyło w Pana pytaniu, to brak konsekwencji: skoro mecz Orkana, stadion Orkana, to dlaczego (sklep) koło Orkanu?
Mirosław Bańko, PWN