Ortografia: wybrzeże dalmatyńskie

Szanowni Państwo,

jak poprawie zapisać wybrzeże dalmatyńskie? Znajduję różne wersje, która jest właściwa? Czy w tym przypadku jest to nazwa własna, która należy zapisać wielką literą?

Z poważaniem

Justyna

Nie, nie jest to nazwa własna. Określeniem apelatywnym wybrzeże dalmatyńskie nazywa się pewien typ wybrzeża morskiego (dość wysokiego), powstałego w wyniku zalania dolin górskich (v-kształtnych) położonych równolegle do wybrzeża (tworzą się tym samym wydłużone wyspy i półwyspy). „Zbudowana w końcu XI wieku bazylika św. Marka staje do rywalizacji z bazyliką Hagia Sophia w Konstantynopolu — ponad 4000 m2 złotych mozaik. Wenecja rozwija handel, zakłada kolonie, zdobywa wybrzeże dalmatyńskie” (https://www.pinezka.pl/podroze/). Nazwa wybrzeże dalmatyńskie wzięła się od wschodniej części wybrzeża Morza Adriatyckiego i leżącej przy nim historycznej krainy Dalmacji. Taki rodzaj wybrzeża dalmatyńskiego spotyka się jeszcze w Kalifornii. Dodajmy, że tak samo zapisuje się wybrzeże fiordowe, wybrzeże szkierowe, wybrzeże mierzejowe, wybrzeże riasowe, wybrzeże lagunowe, wybrzeże limanowe czy wybrzeże koralowe.

Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie