Osiedle

Szanowni Państwo,

piszę z pytaniem: co dokładnie znaczy słowo: „osiedle”? Czy znaczenie: „jednostka podziału dzielnicy” jest znaczeniem normy wzorcowej albo użytkowej? Słownik sjp w ogóle nie podaje takiego znaczenia, a w rozmaitych źródłach słowo „osiedle” występuje we właśnie takim znaczeniu.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Szanowna Pani,

zróżnicowanie normy (wzorcowa / użytkowa) nie jest istotne dla znaczenia słowa osiedle. Osiedle to (jak podaje SJP PWN) 'nieduże skupienie budynków w mieście lub na wsi; też: zespół bloków mieszkalnych'. Osiedla mają na ogół swoje nazwy, które wyznaczają ich granice. Jednocześnie osiedlem jest też (ma Pani rację) teren wyodrębniony z dzielnicy, będący niższą jednostką podziału administracyjnego. To, że znaczenia tego nie rejestruje słownik, nie oznacza, że jest ono niepoprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski