Ośle uszy

Szanowni Państwo,
interesuje mnie frazeologizm ośle uszy w odniesieniu do książek. Czy ma on wyłącznie negatywne znaczenie? Czy użyć można go jedynie w sytuacji, w której zagięte rogi są wynikiem np. niedbalstwa, czy wymowa może być też bardziej pozytywna?
Czy można o książce ulubionej, wielokrotnie czytanej, której strony są pozaginane także celowo (zaznaczając jakiś fragment) powiedzieć, że jest to książka z oślimi uszami?
Frazeologizm ośle uszy ‘niedbale zagięte rogi kartek zeszytów lub książek’ raczej nie ma pozytywnego wydźwięku. Oczywiście, może być użyty żartobliwie lub może się pojawić w kontekście, w którym będzie miał pozytywny wydźwięk, jednak nie są to użycia standardowe.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski