Oznaczanie opuszczenia w cytatach

Chciałbym zapytać, jak stosować tak zwaną „opustkę”, czyli wielokropek w nawiasie w przypadku cytowania fragmentów jakichś utworów.
O ile dobrze rozumiem, to znak taki stawiamy na początku cytatu, gdy rozpoczynamy go od środka zdania, lub na końcu, gdy kończymy cytat w środku zdania. A co w przypadku gdy rozpoczynamy cytat w środku jednego zdania, a kończymy w środku drugiego? „Opustkę” stawiamy na początku i końcu cytatu?
Pozdrawiam
Normy edytorskie wymagają obligatoryjnie oznaczania wielokropkiem w nawiasie opuszczenia występującego w środku cytatu. Ucięcie początkowych lub końcowych wyrazów w cytowanym zdaniu (lub zdaniach) nie musi być koniecznie oznaczone wielokropkiem w nawiasie, w szczególności gdy cytowany fragment tłumaczy się sam przez się. Częstokroć jednak autorzy lub redaktorzy pozostawiają te oznaczenia także w pozycji inicjalnej i/lub finalnej cytatu dla podkreślenia, iż przytaczany tekst nie stanowi całostki formalnej.
Adam Wolański