Oznaczanie w piśmie wydłużenia czasu artykulacji głoski

Szanowna Poradnio,

zwracam się do Państwa z pytaniem o zapis przedłużeń dwuznaków. Mam na myśli zapis na przykład wykrzyknienia "Ach", ale w dłuższej formie - powinno się wtedy powielić cały dwuznak - "Achchchch" - czy może jednak wystarczy tylko ostatnią literę - "Achhhh". W ten sam sposób, jeśli chciałbym zapisać onomatopeję szumu, to powinienem napisać "szszszsz" czy może wystarczy tylko "szzzzz"?

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Wydłużenie czasu artykulacji głoski oznacza się w piśmie za pomocą zmultiplikowania odpowiedniej litery, por. np. coooo?, ratuuunku! W wypadku głosek oznaczanych przez dwuznaki powielamy obie litery tworzące digrafem, por.

Achchch, ten głos...

Achchch! Co za dzień!

Wzdycham ochchch i achchch.

Szumi las: szszsz…

Kiedy wieje wiatr, to słyszymy szszsz.

Szszsz. Głośno szumią drzewa.

Adam Wolański