Oznaczanie zakresów czasowych

Szanowni Językoznawcy,

którego ze znaków typograficznych najlepiej użyć przy łączeniu słów, stanowiących wspólnie przełom jakiegoś czasu? Chodzi mi konkretnie o wyrażenia typu „kolekcja jesień–zima”, „informator 2021–2022”. W ww. połączeniach posłużyłem się półpauzą, ale to jedynie moja sugestia, bo np. w pierwszym przykładzie częściej spotykam się z brakiem znaku, a w drugim – z ukośnikiem (/).

Z poważaniem i pozdrowieniami

J.J.

Półpauza bez spacji jest – wedle norm edytorskich – właściwym znakiem do łączenia tego typu zakresów czasowych (od… do…). Ukośnik służy do oznaczania okresu, który obejmuje tylko część następujących po sobie dwóch lat lub wieków, por.

W latach 2010–2011 przebywał poza Polską.

W roku akademickim 2010/2011 miał urlop zdrowotny.

Malarstwo XIX–XX wieku (= XIX i XX wieku)

Malarstwo XIX/XX wieku (= przełomu XIX i XX wieku)

Zapis: kolekcja jesień–zima oznacza, że ubrania są przeznaczone na cały okres jesienno-zimowy, a nie tylko na przełom obu pór roku. Podobnie zapis: informator 2021–2022 mówi, iż mamy do czynienia z informacjami przeznaczonymi na cały okres od 2021 do 2022 roku, a nie tylko na przełom roku bądź rok akademicki czy też sezon artystyczny, sportowy itp.

Adam Wolański