Oznaczanie zakresu czasu

Dzień dobry, zastanawiam się nad prawidłowym zapisem okresu czasu wyrażonego w miesiącach, np. kwiecień-maj. Czy piszemy z myślnikiem, półpauzą, dywizem? Czy oddzielamy znak spacją? Uprzejma prośba o pomoc.

Wszystko zależy od przyjętej konwencji opracowania tekstu. Jeśli chcemy się trzymać sztywno norm interpunkcyjnych, to w tego rodzaju zapisach używamy myślnika. Konsekwencją tego jest zastosowanie z obu stron znaku spacji. Kształt typograficzny znaku musi być natomiast taki sam jak wszystkich innych myślników w tekście (tj. albo pauza, albo półpauza).

w okresie kwiecień — maj

w okresie kwiecień – maj

Jeśli natomiast chcielibyśmy się odwoływać do norm edytorskich – co jest w omawianej tu sytuacji powszechną praktyką wydawców – powinniśmy zastosować półpauzę bez spacji, niezależnie od tego, jaki kształt typograficzny przyjmuje w tekście myślnik, por. np.

— Według mnie — powiedział Paweł — trzeba to będzie zrobić w okresie kwiecień–maj.

– Według mnie – powiedział Paweł – trzeba to będzie zrobić w okresie kwiecień–maj.

Adam Wolański