PAŃSTWOMIASTO

Szanowni Państwo,
ostatnio w Warszawie otworzyła się klubokawiarnia państwomiasto. Jako stała bywalczyni zastanawiam się jak należy poprawnie odmieniać tę nazwę. Spotykam się z różnymi przykładami: „Idziemy do państwomiasto”, „Idziemy do państwamiasta”, „Idziemy do państwomiasta”.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie
„Jako stała bywalczyni” może Pani zaczerpnąć informacji z pierwszej ręki, wprost od pracowników kawiarni. Skoro wybrali taką nazwę, to chyba liczyli się z tym, że trzeba ją będzie odmieniać.
Zajrzałem z ciekawości na stronę internetową państwomiasta (?) i widzę, że starannie omija się na niej nie tylko problem odmiany, ale i pisowni nazwy: figuruje ona tu zawsze w mianowniku i pisana jest wersalikami.
Brak dywizu sugeruje, żeby odmieniać tylko drugi człon, por. inne złożenia współrzędne pisane (nb. wbrew tradycji) bez dywizu i odmieniane tylko w drugim członie: chłoporobotnik, marszobieg, meblościanka, tchórzofretka i najbliższa tematycznie klubokawiarnia. Zatem „Idziemy do Państwomiasta” (czuję potrzebę, by użyć wielkiej litery na początku).
Jak widać, można zrobić bezpłatną promocję nowej kawiarni, sprytnie pytając o jej nazwę w Poradni Językowej PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski