PEGIDA

Dzień dobry,

jak poprawnie odmieniać przez przypadki i zapisywać nazwę skrajnej organizacji Pegida czy też PEGIDA.

Dziękuję i przesyłam pozdrowienia

Szanowna Pani,

PEGIDA jest skrótowcem (nazwy Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes). Skrótowce zakończone nieakcentowanym a (czyli te, które w zapisie, i też w wymowie, kończą się na a) mogą być zapisywane dwojako: wersalikami (PEGIDA) lub „zwyczajnie” (Pegida). W pierwszym wypadku oddzielamy łącznikiem końcówki fleksyjne od tematu (PEGID-y, PEGID-ę, PEGID-ą), przy czym formy, w których występują oboczności tematyczne (celownik i miejscownik) zapisujemy w ten sposób: Pegidzie. W drugim wypadku traktujemy skrótowiec jak zwykły rzeczownik (pisany od wielkiej litery): Pegidy, Pegidzie, Pegidę, (o) Pegidzie, Pegidą.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski