Pachnieć

Dzień dobry, jak należy powiedzieć: pachniało wszystkim czy pachniało dla wszystkich? Mieszkam na Mazurach, więc dużo ludzi nadużywa słowa dla i ja czasem też się gubię. Dziękuję za odpowiedź.
Pachnieć w znaczeniu przenośnym łączy się z celownikiem oraz z narzędnikiem. Powiemy zatem: Pachniało to nam wielką aferą, Wszystkim pachniało to rewoltą (choć przyznam, że nie użyłabym tego czasownika z zaimkiem wszyscy – powiedziałabym Pachniało nam to czymś, ale nie Pachniało wszystkim to czymś).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski