Panie pośle Kowalski…

Szanowni Państwo,
nasi politycy często zwracają się do siebie – np. podczas spotkań w radiu czy telewizji – per panie pośle (i tu nazwisko). Taka forma jest zapewne gramatycznie poprawna, ale czy jest też grzeczna? Moja intuicja podpowiada mi, że takim sformułowaniem nie okazujemy rozmówcy szacunku. Czy mam rację? Czy może zwrócenie się do kogoś per panie pośle Kowalski jest w pełni kulturalne? Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości i z góry serdecznie dziękuję.
Katarzyna Olędzka
Formy zwracania się do adresata przy użyciu jego nazwiska – szczególnie w mediach (i w sytuacjach publicznych) – są niestosowne, czyli niekulturalne, świadczące o braku kompetencji komunikacyjnej mówiącego. Formy te szczególnie w dyskusjach radiowych i telewizyjnych, w których bierze udział więcej osób, niestety dość często stosowane są i przez polityków, i przez dziennikarzy.
Zauważmy optymistycznie, że mimo dosyć dużego rozpowszechnienia omawianej formy politycy (i dziennikarze) charakteryzujący się kulturą osobistą form tych jednak nie używają.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski