Panie przodowniku!

W wielu przedwojennych filmach, np. w Znachorze z 1937 roku, bohaterowie podczas rozmowy z policjantem zwracają się do niego per panie przodowniku. Skąd ta nieznana już dzisiaj tytulatura i co dokładnie ona oznacza?
W Polsce międzywojennej wśród stopni Policji Państwowej w latach 1918–1939 był stopień o nazwie przodownik, odpowiadający stopniowi sierżanta w wojsku. Zwrócenie się przez osobę cywilną do policjanta za pomocą formy panie przodowniku odpowiada ze względu na funkcję grzecznościową dzisiejszym formom panie sierżancie w wojsku czy w policji.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski