Panie władzo!

Szanowni Państwo,
czasami, mówiąc do policjanta, używamy żartobliwego zwrotu panie władzo. Jak należy się zwracać go grupy policjantów? Panowie władza?
Forma zwrócenia się do policjanta panie władzo jest formą rzeczywiście żartobliwą, nie zalecaną do użycia w oficjalnej rozmowie z funkcjonariuszem policji. Częściej forma ta była używana w czasach istnienia Milicji Obywatelskiej, będącej przedmiotem wielu dowcipów. Pewnie z tego powodu współcześni policjanci jej nie akceptują, dopuszczają natomiast – w rozmowie z funkcjonariuszami – formy „cywilne”: proszę pana, proszę pani. Jedynie wyższe stopnie policyjne oraz wysokie stanowiska wymagają użycia ich nazwy w obrębie formy zwrócenia się do rozmówcy.
Forma liczby mnogiej z użyciem słowa władzo nie istnieje [podobnie jak forma żeńska: pani władzo – Red.].
Małgorzata Marcjanik, prof., UW