Państwo mówią

Czy dopuszczalna jest forma Państwo robicie, mówicie?
Konstrukcje typu państwo robicie, państwo widzieliście (państwo + czasownik w formie 2. osoby liczby mnogiej) są bardzo potoczne i w wielu sytuacjach po prostu niegrzeczne. Niektórzy uznają je wręcz za odpowiednik formuły typu robisz pan, widziałeś pan, gdzie również występuje 2. osoba, lecz liczby pojedynczej (bo jest to zwrot do jednego adresata).
Najwłaściwszy sposób zwracania się do wielu osób, z którymi nie jesteśmy na ty, to państwo robią, państwo widzieli itp. (państwo + czasownik w formie 3. osoby liczby mnogiej).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski