Partykuła czy

Dzień dobry, jakie zasady rządzą lub nie użyciem lub pominięciem partykuły czy na początku zdania pytającego? Dziękuję!

Partykuła czy wprowadza pytanie rozstrzygnięcia lub inne wypowiedzenia ekspresywne o postaci pytania, por. np.

  • Czy pada deszcz?
  • Czy mogę zaproponować kawę?
  • Czyście oszalały?

W języku potocznym partykułę czy można opuścić przy formułowaniu zdania pytajnego. W żywej mowie o pytajnej formie wypowiedzenia komunikuje ton wznoszący wypowiedzi (tzw. antykadencja). W piśmie na pytajny charakter wypowiedzenia wskazuje znak zapytania, por. np.

  • Chcesz herbaty?
  • Pójdziesz ze mną na spacer?

W polszczyźnie starannej – zwłaszcza publicznej – partykuła czy powinna być zawsze zachowana.

Adam Wolański