Patologiczność a patologia

Szanowni Państwo
proszę o odpowiedź, czy poprawne jest wyrażenie pogłębienie patologiczności. A może poprawne jest tylko pogłębienie patologii?

Z poważaniem
Paweł Grabski
Patologiczność to rzeczownik od przymiotnika patologiczny – powiemy: Zdumiała mnie patologiczność jego zachowania. Patologiczność zatem to ‘odbieganie od normy’.
Patologia ma węższe znaczenie – odnosi się głównie do zjawisk społecznych, które uważamy za niepożądane.
To, które z przywołanych przez Pana wyrażeń jest poprawne, zależy od tego, z czym słowa patologia, patologiczność miałyby być połączone. Możemy sobie bowiem wyobrazić zarówno zdanie Narkotyki tylko pogłębiły patologiczność jego zachowań, jak i wypowiedź Rozdawanie pieniędzy prowadzi do pogłębiania patologii społecznych. Wszystko zależy od kontekstu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski