Pecekówka

Moja babcia używała określenia pecekówka na panią z PCK, która przychodziła pomagać starszym. Czy można tak napisać w tekście powieści? A jeśli tak, to z cudzysłowem czy bez?

Oczywiście, wszelkie indywidualizmy i okazjonalizmy są w tekstach literackich jak najbardziej wskazane, szczególnie jeśli służą stworzeniu postaci. Zresztą, jak wynika z przeszukania Google'a, Pani babcia nie była jedyną osobą, która używała słowa pecekówka. Co do cudzysłowu – jeśli wyraz pojawia się w utworze niejako naznaczony wyjątkowością, nowością, indywidualizmem, to można go ująć w cudzysłów. Nie znając jednak całego kontekstu, w którym on występuje, nie mogę określić z całą pewnością, czy cudzysłów jest konieczny.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski