Pełniący obowiązki

Dzień dobry,
w jakim przypadku powinien być rzeczownik po sformułowaniu pełniący obowiązki, jeśli zapisujemy go skrótem p.o.?
Pozdrawiam
Agnieszka
Szanowna Pani,
niezależnie od tego, czy posługujemy się pełnym wyrażeniem, czy tylko jego skrótem, mamy dwie możliwości: p.o. dyrektor i p.o. dyrektora. Jeśli zastosujemy pierwszą konstrukcję, to w zdaniach, w których całość pełni inną funkcję niż podmiot, będziemy odmieniać wyraz dyrektor: pismo od p.o. dyrektora, podziękowałem p.o. dyrektorowi, rozmawiałam z p.o. dyrektorem, rozmawiałem o p.o. dyrektorze. Jeśli posłużymy się konstrukcją p.o. dyrektora (Jestem p.o. dyrektora), która zresztą jest uznawana za mniej poprawną niż pierwsza, to zawsze słowo dyrektora wystąpi w dopełniaczu: podziękowałem p.o. dyrektora, rozmawiałem z p.o. dyrektora, rozmawiałem o p.o. dyrektora.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski