Pełnomocnik – on czy ona?

Witam,

w sytuacji gdy organ prowadzi czynności wobec strony reprezentowanej przez pełnomocnika będącego kobietą:

- jaka jest poprawna forma: pełnomocnik wskazał czy pełnomocnik wskazała?

dziękuję za odpowiedź

Katarzyna S.

Formuły typu świadek zeznała, pełnomocnik wskazała są stosowane w sądach i w tekstach urzędowych. Mają akceptację, gdyż zwyczaj posługiwania się nazwami męskimi w odniesieniu do kobiet jest dość powszechny (por. minister zrobiła, premier przyleciała, prezes zaakceptowała). Oczywiście, niektóre z nich mają swe żeńskie odpowiedniki (np. pełnomocniczka), jednak te w pewnym typie tekstów są odbierane jako niewystarczająco oficjalne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski