Perejil

Dzień dobry,
Jaką literą, dużą czy małą, zapisać tłumaczenie hiszpańskiej wyspy Perejil? Owszem, pisząc np. Spór o „Pietruszkę” – dużą, ale czy także w zdaniu Mała wyspa Perejil (pol. Pietruszka) leży…? Czy takie tłumaczenie pisać małą, czy dużą literą?
Dziękuję J.B
Tłumaczenie obcej nazwy własnej o formie identycznej jak wyraz pospolity najlepiej zapisać małą literą, ponieważ chodzi nam tylko o wskazanie pierwotnego sensu nazwy lub możliwego skojarzenia z nią. W związku z tym napiszemy tak: Spór o wyspę Perejil, co w języku hiszpańskim znaczy ‘pietruszka’, trwa od około pięćdziesięciu lat lub Mała wyspa Perejil (pol. ‘pietruszka’) leży…. Zalecałbym użycie – jak w powyższych przykładach – cudzysłowu definicyjnego, choć jego brak w publikacjach innych niż naukowe nie jest błędem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski