Perła hodowlana a perła hodowana

Dzień dobry,

będę ogromnie wdzięczna za wyjaśnienie różnicy między nazwami  perła hodowlana  a  perła hodowana.

Szanowna Pani,

hodowany to imiesłów przymiotnikowy bierny czasownika hodowaćperła hodowana zatem to 'perła, którą ktoś (kiedyś) hodował'. Hodowlany zaś to 'nadający się do hodowli, związany z hodowlą' – perła hodowana zatem to 'perła, która nadaje się do hodowli, którą można hodować'. Takie znaczenie tych wyrażeń wynika z sumy znaczeń ich składników na gruncie języka ogólnego. Być może któreś z nich jest jednak terminem specjalistycznym i jako taki ma swoiste znaczenie. O to należałoby już zapytać specjalistów.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski