Pers a Irańczyk i inne nazwy

Jaka jest różnica pomiędzy nazwami: Irańczyk a Pers, Tajlandczyk a Taj? I dlaczego o mieszkańcu Finlandii mówi się FIn, a o mieszkańcu Irlandii – Irlandczyk (a nie: Ir)?
Nazwa Irańczyk odnosi się współcześnie do mieszkańca Iranu, którym to mieszkańcem może być osoba należąca do którejś z grup tworzącej ludy irańskie; w Iranie mieszkają Persowie (w przeważającej ilości), Kurdowie, Azerowie, Turkmeni i przedstawiciele innych nacji. Jak więc widać, Pers to nazwa członka jednego z narodów zamieszkujących Iran.
Jeśli chodzi o Fina – to nazwa członka narodu. Tymczasem obywatel Finlandii to Finlandczyk (jak wiadomo, w Finlandii mieszkają też inne narody, m.in. Szwedzi).
Co do Irlandczyka – wiele nazw mieszkańców powstało przez dodanie do tematu nazwy kraju przyrostka -czyk (por. Islandczyk, Flamandczyk, Nowozelandczyk). Tak było i w tym wypadku.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski