Piesek maskotka a maskotka piesek

 
Piesek maskotka a maskotka piesek
28.02.2016
W zestawieniach typu lekarz chirurg, człowiek encyklopedia człon drugi zestawienia pełni funkcję określenia członu pierwszego. Jak wobec powyższego ocenić zestawienie piesek maskotka? Powinno oznaczać żywe zwierzątko traktowane jak zabawka, a tymczasem używane jest dla nazwania maskotki mającej kształt pieska, więc… nie ten szyk?
Czy pozostaje uznać, że jest ono zbudowane niezgodnie z regułami języka?
Ma Pan rację: wyrażenie piesek maskotka znaczy ‘piesek, który jest maskotką’, czyli – tak, jak Pan napisał: pies traktowany jak maskotka. Zgodnie bowiem z (obowiązującymi wciąż) zasadami składniowymi w zestawieniu dwóch rzeczowników nadrzędny jest ten, który stoi na pierwszym miejscu, a drugi jest jego określeniem (brat → jaki? bliźniak, inżynier → jaki? mechanik).
Zabawka będąca maskotką w kształcie psa powinna nosić nazwę maskotka piesek (maskotka → jaka? piesek), co zresztą pozwoliłby tworzyć podobne nazwy zabawek należących do tej samej kategorii: maskotka kotek, maskotka tygrys itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!