Pío Baroja y Nessi

Szanowni Eksperci,
Pío Baroja y Nessi to dosyć znany XX-wieczny pisarz hiszpański, tworzący w jednym nurcie m.in. z Josém Ortegą y Gassetem. Jak go odmieniać? D. Barojy, Baroi, Barochy, Barohy?, C. Baroje, Baroi, Barosze, Baroże? Być może Baroja powinno pozostać nieodmienne – tylko że wówczas postać DB. Pío Baroja y Nessiego sugerowałaby mianownik Pío Baroj y Nessi.
Michał Gniazdowski
Obserwacja w ostatnim zdaniu jest trafna, trzeba więc odmieniać, choć – jak Pan wie – nie tylko z tego powodu. Nazwisko wymawia się [Barocha]. Jest więc problem, wskazany zresztą w pytaniu, czy formy odmiany lepiej wyprowadzić z formy fonetycznej, czy ortograficznej.
Jeśli wybierzemy pierwsze rozwiązanie, dojdziemy do wniosku, że trzeba pisać Barojy, Baroje. Formy takie wydają się bardzo problematyczne i trudne w użyciu, lepiej więc spolszczyć je w zakończeniu, pisząc Barochy, Barosze (w pozostałych przypadkach jednak Baroję, Baroją).
Wybór drugiego rozwiązania sprawia, że zachowujemy temat nazwy (bez wyman głoskowych), dodając jedynie końcówki: Baroi (tu jesteśmy pod przymusem ortograficznym), Baroję, Baroją.
Problem jest bardzo trudny, sam wybrałbym zapis oparty na wymowie, bo przecież liczne nazwiska z tej przyczyny polszczymy (np. Joyceo Joysie, Bartheso Barcie).
Jan Grzenia