Pisownia nazwy bóstwa

Pisownia nazwy bóstwa
6.10.2016
6.10.2016
Szanowni Państwo,
piszę z zapytaniem o konstrukcje typu bóg(-)krokodyl (chodzi o człowieka z głową krokodyla). Nie jestem pewna, czy należy zapisać je z dywizem na wzór zestawienia Bóg-Człowiek, czy też potraktować człony wyrażenia jako nierównoważne. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Z poważaniem
Felicyta

Wyrażenie Bóg-człowiek zapisuje się z dywizem, ponieważ nazwa ta składa się z członów równoważnych względem siebie. Nazwa ta odnosi się do dogmatu chalcedońskiego, który mówi o dwóch naturach Jezusa – boskiej i ludzkiej. Tak więc Bóg-człowiek to zarówno Bóg, jak i człowiek.
Jeśli z podobną równoważnością mamy do czynienia w odniesieniu do czczonego w Egipcie bóstwa, które było przedstawiane jako mężczyzna z głową gada, to wówczas łącznik jest konieczny. Jeśli jednak chodzi tylko o wizerunek, a nie o cechy bóstwa – dywiz jest zbyteczny.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!