Pisownia odpowiedzi do ćwiczeń

Przytoczę ćwiczenie z drugiej klasy szkoły podstawowej: „Napisz w kolejności alfabetycznej litery, po których trzeba pisać rz”.
Syn wymienił litery następująco:
b, ch, d, g, j, k, p, t, w
Pani nauczycielka pierwszą literę napisała z dużej litery B i na końcu dała kropkę. Oczywiście obniżyła ocenę. Jaka wersja jest poprawna?
Pani nauczycielka oczekiwała zapewne, iż odpowiedzi będą ortograficznymi zdaniami bądź równoważnikami zdań, a więc będą się zaczynać wielką literą i kończyć kropką lub innym znakiem dopuszczalnym na końcu wypowiedzenia. Jeśli wyraźnie sformułowała takie zalecenie, miała prawo je egzekwować. Jeśli tego nie uczyniła, można uznać, iż postąpiła nadgorliwie, ponieważ zasadniczo odpowiedź jest poprawna merytorycznie.
Niepokój w przywołanym poleceniu budzi jednak coś innego. Otóż autor ćwiczenia miał zapewne na myśli spółgłoski, po których trzeba pisać rz, a nie litery. Dwuznak (digraf) ch nie jest bowiem literą. Pani nauczycielka zdaje się tego nie dostrzegać, akceptując „literę” ch w odpowiedzi ucznia.
Adam Wolański