Pisownia przymiotników dzierżawczych i jakościowych

Dzień dobry. Często mam problem z określeniem, kiedy przymiotnik dzierżawczy piszemy z wielkiej, a kiedy z małej litery, np. dialektyka Heglowska czy heglowska, metafizyka Leibnitzjańska czy leibnitzjańska? Bardzo proszę o odpowiedź i krótkie uzasadnienie. Pozdrawiam, Hanka.

Utworzone od imion własnych przymiotniki dzierżawcze, czyli te, które odpowiadają na pytanie czyj?, piszemy zawsze od wielkiej litery. Przymiotniki te odnoszą się bezpośrednio do twórcy, autora lub właściciela, por. np. dramat Szekspirowski (czyj? Wiliama Szekspira), poezja Miłoszowa (czyja? Czesława Miłosza), Pałac Kazimierzowski (czyj? Jana Kazimierza). Równobrzmiące przymiotniki jakościowe, a więc takie, które odpowiadają na pytanie jaki?, piszemy natomiast od małej litery. Przymiotniki tego rodzaju nie wskazują bezpośrednio twórcy, autora czy właściciela czegoś, lecz stanowią ogólne nawiązanie do jakiejś postaci, czymś się charakteryzujące, por. np. dramat szekspirowski to nie dramat napisany przez Wiliama Szekspira, lecz przez innego autora w stylu podobnym do tego, w jakim tworzył angielski dramaturg. Podobnie jest z przymiotnikami: Heglowski (czyj?) albo heglowski (jaki?) oraz Leibnizjański/Leibnizowski (czyj?) albo leibnizjański/leibnizowski (jaki?).

Adam Wolański