Pisz – Pisza

W województwie warmińsko-mazurskim istnieje miasto powiatowe o nazwie Pisz. Bardzo wiele ludzi mówi w dopełniaczu (…) Piszu. Uważam, że poprawną formą jest (…) Pisza. Która forma jest poprawna? A może dwie są dopusczalne?
Poprawną formą dopełniacza, standaryzowaną jest Pisza. Niekiedy zdarza się w nazwach miejscowych wpływ form miejscownika na dopełniacz (analogia). „Mieszkam w Piszu”, „Idę do Piszu” (powinno być: do Pisza).
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN