Piszę blog czy piszę bloga?

Jak odmienia się rzeczownik blog?
Domyślam się, że kłopot w odmianie tego wyrazu sprawia forma biernika – piszę bloga czy piszę blog.
Blog jest rzeczownikiem męskim nieżywotnym, takim jak stół, samochód, dom czy pamiętnik. Takie rzeczowniki mają biernik równy mianownikowy, czyli bezkońcówkowy: mam samochód, kupiłem stół, piszę pamiętnik.
Tak powinno być też z blogiem: piszę blog. Jak jednak zapewne Pani zauważyła, w użyciu jest też forma biernika z końcówką -a: piszę bloga. W ostatnich latach pojawia się ona bardzo często, szczególnie w nowych rzeczownikach zapożyczonych: mam laptopa, wysłał SMS-a, napisał mejla itp. Takie konstrukcje są poprawne jedynie w języku potocznym – są po prostu niestaranne. W wypowiedziach starannych, szczególnie tych oficjalnych, zalecana jest tradycyjna forma biernika, czyli bez końcówki: piszę blog, mam laptop, wysłałem mejl, tak jak: piszę pamiętnik, mam komputer, wysłałem list.
Podsumowując:
piszę blog jest formą staranną i na pewno poprawną w każdej sytuacji
piszę bloga jest formą niestaranną, dopuszczalną jedynie w wypowiedziach potocznych.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski