Pisze się krzyż maltański

Szanowni Państwo,

czy wyrażenie krzyż maltański w znaczeniu ’jedno z najstarszych odznaczeń nadawanych przez papieży’ powinno być zapisywane wielkimi literami (na podstawie reguły [86])?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Nie. Pisze się krzyż maltański, co potwierdza Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego (Warszawa 2017, s. 599) w haśle krzyż: krzyż pański, krzyż maltański. Jak widać, leksykografowie traktują owo wyrażenie apelatywnie, na co niewątpliwie wpływa jego pojemne znaczenie: 1. ‘jedno z najstarszych odznaczeń nadawanych przez papieży’; 2. ‘biały krzyż z ramionami równej długości, rozszerzającymi się na zewnątrz i z trójkątnymi wcięciami’; 3. ‘element w kształcie krzyża w mechanizmach o ruchu przerywanym’. Tak samo zapisuje się synonimy krzyża maltańskiego, czyli krzyż kawalerski i krzyż cnót rycerskich. Ów symbol widnieje bardzo często na herbach, medalach i godłach, używają go m.in. joannici i lazaryci. W Polsce krzyż maltański (w kolorze czerwonym) pozostaje symbolem służby Search and Rescue (SAR), inaczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie