Piszemy o chorobie

Dzień dobry!

Chciałbym zapytać o nazwę najpopularniejszej ostatnio choroby. Jak Państwo polecają: COVID-19, Covid-19 czy po prostu covid-19 (jak odra, grypa, gruźlica)?

Pozdrawiam,

Marcin Nowak

Chcielibyśmy nie musieć pisać o tej chorobie ani o wywołującym ją wirusie. Skoro jednak sytuacja nas zmusza do używania jej nazwy, to najwłaściwsze wydają się zapisy: COVID-19 i covid. Pierwsza ma charakter oficjalny, druga zaś ogólny (potoczny). Nazwa oficjalna składa się ze skrótowca angielskiego wyrażenia Coronavirus Disease i liczebnika wskazującego na rok pojawienia się choroby. Nazwa potoczna jest zleksykalizowanym skrótowcem, czyli wyrazem, który zyskał autonomię (tzn. np. „oderwał się” od wyrażenia, które stało się jej podstawą).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski