Piszemy o niepodległości

Które z poniższych zdań jest poprawne?
1. 100 lat niepodległości.
2. 100 lat odzyskania niepodległości.
3. 100-lecie odzyskania niepodległości.

Oczywiście sprawa dotyczy naszego kraju.

Dziękuję za odpowiedź.
Zdanie 1. (100 lat niepodległości) informuje o tym, jak długo żyjemy w niepodległym państwie. Zdanie 3. (100-lecie odzyskania niepodległości) mówi o tym, że obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Te dwa zdania są poprawne – zarówno pod względem gramatycznym, jak i logicznym.
Zdanie 2. jest nielogiczne – mówi o procesie, nazwanym zresztą (co czyni je konstrukcją jeszcze bardziej nielogiczną) czasownikiem dokonanym (odzyskanie), trwającym sto lat. Być może autor zdania zamierzał wyrazić treść: 100 lat od odzyskania niepodległości.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski