Piszemy o pandemii

Jak należy pisać (bo niestety trzeba) o obecnej pandemii? Pandemia cornoavirusa? Pandemia Cornavirusa? Pandemia koronawirusa?

Z życzeniami zdrowia

D.

Poprawna forma to pandemia koronawirusa. Rzeczownik koronawirus jest całkowicie spolszczony.

Porada opublikowana: 31.05.2021

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowni Państwo, jeśli się nie mylę, określenie „pandemia koronawirusa” jest merytorycznie niepoprawne. Koronawirus 2 ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) wywołuje chorobę COVID-19. „Pandemia”, wg słownika online języka polskiego PWN, to: „epidemia obejmująca swym zasięgiem bardzo duże obszary”; „epidemia” zaś to „pojawienie się wśród ludności danego terenu dużej liczby zachorowań na określoną chorobę”. A zatem: „pandemia choroby”. Należy więc mówić nie o „pandemii koronawirusa” ani też o pandemii „SARS-CoV-2”, ale o „pandemii COVID-19”. Zresztą można się posłużyć znanymi analogiami: „pandemia ospy” (a nie: „wirusa ospy”), „pandemia cholery” (a nie: „pandemia przecinkowca cholery”). (A z całkiem praktycznojęzykowego punktu widzenia, gdyby po „pandemia” należało wstawić nazwę wirusa, bakterii czy jeszcze czegoś innego, co wywołuje daną chorobę – można sobie wyobrazić pandemię choroby, której przyczyny nie znamy; wówczas pozostalibyśmy bez możliwości nazwania takiej pandemii).

    Z poważaniem

    Anna Pilśniak