Piszemy o sowieciarzu

Szanowni Państwo,

jak należy zapisywać wyraz sowieciarz – małą czy dużą literą? Jakie jest jego dokładne znaczenie?

Z wyrazami szacunku

Czytelniczka

Szanowna Pani,

wątpliwości nie budzi jedynie pisownia tego słowa – zapisujemy je małą literą, gdyż nie jest to nazwa własna. Gorzej z ustaleniem jego dokładnego znaczenia, gdyż jest to wyraz używany w publicystyce, w dyskursie politycznym, a więc z natury rzeczy nie jest precyzyjny. Odnosi się do osoby uznanej za zwolennika Związku Radzieckiego lub wręcz członka struktur tego państwa (np. żołnierza Armii Czerwonej) i jest silnie wartościujący negatywnie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski