Piszemy w imieniu spółki

Dzień dobry,

Jaka będzie poprawna forma używana w oficjalnych pismach sporządzanych w imieniu podmiotu:

1) działając w imieniu Społki z o.o. wyjaśniam, że

czy

2) Spółka sp. o.o. wyjaśnia,

czy

3) odpowiadając na pismo wyjaśniamy, że...

Szanowna Pani,

wszystkie trzy formy są poprawne, a ich użycie zależy od sytuacji.

Formuła pierwsza (Działając w imieniu spółki X, wyjaśniam, że...) wyraźnie wskazuje, że nadawca pisma jest pełnomocnikiem spółki. Formułą drugą (Spółka X wyjaśnia, że...) posłuży się przedstawiciel spółki, nie zaś jej pełnomocnik (chyba że nie chce się on ujawniać). Formuła trzecia (wyjaśniamy...) jest najbardziej uniwersalna.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski