Piwo a piwnica oraz hart

Szanowni Państwo,
mam dwa pytania z etymologii.
  • Czy słowa piwo i piwnica są ze sobą spokrewnione? Może piwnica była pierwotnie pomieszczeniem, w którym niegdyś warzono lub przechowywano piwo?
  • Czy wyraz hart pochodzi z niemieckiego?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
  • Tak, piwo i piwnica mają wspólne pochodzenie. Piwnica oznaczała chłodne miejsce, w którym przechowywano piwo (a także różne produkty spożywcze). Ponieważ takie miejsca znajdują się na ogół pod budynkami, to z czasem piwnica zmieniła swoje znaczenie i zaczęła oznaczać pomieszczenie położone pod budynkiem.
  • Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego wskazuje na niemieckie pochodzenie słowa hart – niemieckie hart = twardy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski