Pjongjang

Szanowni Państwo,
zawsze wydawało mi się, że spolszczona nazwa stolicy Korei Północnej brzmi Phenian, ale dzisiaj w mediach słyszy się właściwie tylko Pjongjang. Czy Pjongjang jest uzasadniony? Czy jest to może jakieś nowsze spolszczenie?
Dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Dominik
Pjongjang to rzeczywiście nowsza nazwa, w starszych encyklopediach i słownikach jej nie było, ale obecnie np. słownik ortograficzny PWN i encyklopedia tego samego wydawcy podają oba zapisy. Nie jest to sytuacja wyjątkowa, podobna oboczność dotyczy nazwy stolicy Chin, por. Pekin i Beijing. Starsze formy tego rodzaju są wynikiem niedokładnej adaptacji nazwy, przejmowanej za pośrednictwem języków trzecich, nowsze oparte są na zasadach transkrypcji z języka oryginału. Na razie akceptujemy jedne i drugie, nowsze w tekstach oficjalnych (np. w wiadomościach prasowych), starsze w publicystyce i literaturze pięknej. Typowy przykład współistnienia dwóch norm.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski