Platyna

Szanowni Państwo,

proszę o etymologię (ze wskazaniem źródłosłowu) i historię nazwy platyna.

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Platyna zawdzięcza swą nazwę Hiszpanom, którzy pomylili ją ze srebrem (myśleli, że jest to gorszy rodzaj srebra) i nazwali zdrobnieniem rzeczownika plata (‘srebro’): platina. Plata ma źródła łacińskie – wyraz ten oznaczał kawałek metalu, co ma związek z greckim platys ‘płaski, szeroki’ zawierającym praindoeuropejski rdzeń *plat- odnoszący się do rozprzestrzeniania.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski