Pluralis modestiae

Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejmym pytaniem, czy poprawne jest stosowanie w wypowiedzi – ustnej bądź pisemnej – 2. os. l. mn., np. „Weźmy pod uwagę fakt …”, „Zależy nam na tym przecież, aby…”. Moja polonistka ze szkoły średniej uważała formułowanie zdań w taki sposób, a w szczególności używanie zaimków nasz, nam, za błąd stylistyczny i konsekwentnie z tym walczyła.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Łączę wyrazu szacunku
Natalia W.
Szanowna Pani,
stosowanie pierwszej (nie: drugiej) osoby liczby mnogiej i odpowiadających jej zaimków zamiast form „ja” jest typowe dla tekstów naukowych (a także – w mniejszym stopniu – publicystycznych). Jest to w zasadzie jeden z wyznaczników stylu naukowego – nadawca „chowa się” za „my”. Zabieg taki nosi nazwę pluralis modestiae (dosł. liczba mnoga skromności). Nie wiem, w jakich tekstach uczniowie Pani klasy używali tej formy, jeśli jednak było to w rozprawkach lub w innych gatunkach zbliżonych do naukowych, to jej użycie było właściwe.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski