Pobite gary, spalone gary

Szanowni Państwo,

skąd się wzięło wyrażenie pobite gary, znane z dziecięcych zabaw, np. w chowanego?

Niestety, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Dodam, że oprócz pobitych garów funkcjonowało (funkcjonuje?) jeszcze wyrażenie spalone gary. Może Czytelnicy pomogą w wyjaśnieniu tej zagadki?

Porada opublikowana: 23.10.2017

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Wyrażenie może pochodzić od fran. payer les pots cassés (brać odpowiedzialność za fakty, na które często nie ma się wpływu).

    Grażyna Olszaniec