Pochodzenie móc

Szanowni Państwo!

Usłyszałem wczoraj na lekcji niemieckiego, że polskie słowo mogę pochodzi od niemieckiego mögen oznaczającego móc. Chciałbym zapytać, czy ta forma oraz inne formy tego słowa (móc, możemy itd.) faktycznie były starsze i to od nich język polski, a może też i inne języki słowiańskie, wzięły swoje formy.

Z góry dziękuję za wszelką odpowiedź.

Z wyrazami szacunku

Adrian

Szanowny Panie,

nauczyciel(ka) języka niemieckiego tylko częściowo miał(a) rację. Polskie móc (oraz jego formy: mogę, możesz itd.) i niemieckie mögen są spokrewnione, ale w linii bocznej – można je porównać do kuzynostwa, a nie do dzieci i rodziców. Jak podaje Wiesław Boryś w swym nieocenionym „Słowniku etymologicznym języka polskiego” (Kraków, 2005, s. 338), u ich źródeł jest praindoeuropejski *măgh ‘móc, być zdolnym’. Inaczej mówiąc, to od niego powstały (niebezpośrednio, rzecz jasna) czasowniki móc i mögen, a także ich odpowiedniki w innych językach (np. słowiańskich).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski