Pochodzenie słowa knajpa

Dzień Dobry! Interesuje mnie pochodzenie słowa knajpa. Czy jest możliwość, jak podpowiada intuicja, że pochodzi ono do nazwiska Sebastiana Kneippa? Jak wiadomo propagował on zdrowy tryb życia, zimne kąpiele ale także proste i zdrowe pożywienie, zasady dietetyczne wg których działały restauracje w jego uzdrowisku. Czy mogła to być początkowo restauracja wg metody Kneippa lub restauracja Kneippa a potem porostu knajpa?

Interesujące Panią słowo jest zapożyczeniem z języka niemieckiego (die Kneipe ‘podrzędna restauracja, szynk, spelunka’). Wyraz stworzył w języku niemieckim XX wieku całe gniazdo słowotwórcze: der Kneipbruder ‘bibosz’, kneipen ‘pić i biesiadować, włóczyć się po knajpach’; die Kneperei ‘pijatyka, pijaństwo’, das Kneiplied ‘piosenka pijacka’; być może i inne. Czasy się zmieniają, więc zapewne te wyrazy, potwierdzone w Wielkim słowniku niemiecko-polskim z 1979 r., w języku naszych zachodnich sąsiadów wychodzą z użycia. To wierne zapożyczenie ma charakter brzmieniowy i należy do nowszych germanizmów w polszczyźnie (nie zarejestrował go Słownik języka polskiego S. B. Lindego z początku XIX wieku). Nazwisko sławnego niemieckiego prekursora wodolecznictwa i medycyny ekologicznej, ks. Sebastiana Kneippa (1821-1897), katolickiego duchownego z Bawarii, nie ma z nazwą podrzędnego lokalu nic wspólnego. Trudno też byłoby widzieć w tym wielkim człowieku patrona dla takiego miejsca. Oczywiście, oryginalna pisownia może być tu pomocna: od nazwiska tego uczonego lekarza urobiono np. w j. niemieckim słowa: kneippen ‘leczyć metodą Kneippa’, die Kneippkur ‘kuracja metodą Kneippa’, a nawet derKneippkaffee ‘słodowa kawa Kneippa’, co powinno już rozwiać resztę Pani wątpliwości.

Kazimierz Sikora, Uniwersytet Jagielloński