Podać kogoś do sądu

Szanowni Państwo,

czy poprawnym jest zwrot  podać kogoś do sądu? Skąd wzięło się takie sformułowanie, skoro nigdzie indziej nikogo nie podajemy? Podajemy coś komuś, podajemy się za kogoś, ale przecież nie wręczamy innych ludzi Wysokiemu Sądowi.

Szanowny Panie,

zwrot podać kogoś do sądu ma charakter potoczny, zawiera pewien skrót myślowy. Znaczy bowiem 'przekazać o kimś, o czyimś postępowaniu informację, która sprawi, że tej osobie zostanie wytoczony proces', a podać jest odpowiednikiem przekazać

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski