Podmiot

Jaki rodzaj i jaką formę w liczbie mnogiej ma podmiot w znaczeniu ‘osoba fizyczna lub prawna mogąca mieć prawa i obowiązki’? Chciałoby się zastosować analogię do słowa powód, które w znaczeniu osobowym daje formę powodowie. A zatem: Podmioty nie są znane czy Podmioci (podmiotowie) nie są znani?
Podmiot, niezależnie od znaczenia, w liczbie mnogiej jest rzeczownikiem niemęskoosobowym, a zatem powiemy: Podmioty nie są znane.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski