Podmiot

Dzień dobry! Co jest podmiotem w zdaniach typu: pada deszcz, pada śnieg, grzmi, wieje, wczoraj padało etc.?

W zdaniach: Pada deszcz, Pada śnieg podmiotami są wyrazy deszcz i śnieg (rzeczowniki w mianowniku). Zdania: Wczoraj padało, Grzmi oraz Wieje nie zawierają podmiotu, gdyż ich ośrodkami są tzw. czasowniki niewłaściwe, czyli takie, które występują tylko w określonych formach tworzących zdania bezpodmiotowe.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski