Podporządkować

Szanowni Państwo,
chciałbym spytać, czy słowo podporządkować zostało prawidłowo zastosowane w zdaniu: Dziś spróbujemy zapamiętać te wyrazy, których nie można podporządkować pod żadną z powyższych zasad, a nadal piszemy je przez RZ. Czy słowo nadal użyte w tym zdaniu nie powinno być zastąpione przez np. mimo tego?
Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższych wątpliwości.
Z poważaniem,
Jerzy Grabowiecki
Szanowny Panie,
czasownik podporządkować rządzi celownikiem, a zatem poprawna konstrukcja to podporządkować komuś coś / kogoś. W przywołanym zdaniu jednak nie jest on jednak właściwy przede wszystkim z powodów znaczeniowych – podporządkować kogoś / coś komuś to ‘uczynić kogoś/ coś zależnym od kogoś’, a nie o taki miał być sens. Jeśli chodzi o nadal, to wskazuje ono na trwanie czegoś w czasie, nie wprowadza zaś treści przeciwstawnej. Rzeczywiście, należałoby powiedzieć raczej mimo to. Całość zatem mogłaby brzmieć: Dziś spróbujemy zapamiętać te wyrazy, które nie podlegają żadnej z powyższych zasad, a mimo to piszemy je przez „rz”.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski