Pokonać wynikiem

Czy w zawodach sportowych można pokonać kogoś wynikiem, czy może pokonać kogoś z wynikiem? Poprawnie będzie napisane:  Adam pokonał Kamila wynikiem 3:2 czy może Adam pokonał Kamila z wynikiem 3:2? Czy sprawa ma się analogicznie w przypadku wygrania, triumfowania, zwyciężenia wynikiem/z wynikiem?

Zwrot pokonać kogoś wynikiem 3:2 jest pozbawiony logiki, gdyż wynik jest rezultatem gry, nie zaś „narzędziem”, którym ktoś kogoś pokonał. Powiemy raczej: Adam pokonał Kamila, uzyskując wynik 3:2 / wygrywając 3:2. Podobnie rzecz ma się z czasownikiem tryumfować  (Adam tryumfował nad Kamilem, wygrywając 3:2).

Bliższa rzeczywistości jest konstrukcja Adam pokonał Kamila z wynikiem 3:2, jednak także jest niepoprawna. Jeśli chcemy użyć czasowników wygrać lub zwyciężyć, to podamy sam wynik, lecz pominiemy słowo wynik: Adam wygrał z Kamilem 3:2

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski